KEŞAN TSO YÖNETİCİLERİ ÇELTİK ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTU.

KEŞAN TSO YÖNETİCİLERİ ÇELTİK ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTU.

KEŞAN TSO YÖNETİCİLERİ ÇELTİK ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTU.

 
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri İpsala’daki çeltik üreticisi üyelerini iş yerlerinde ziyaret ederek, bölgede üretimin arttırılması, pirincin paketleme ile pazarda bölge markası olarak daha geniş alanlar bulması ve hasat döneminde karşılaşılan sorunlar ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
 
26 Ağustos Çarşamba günü, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Akif Topçu, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Şapçı ve Meclis Üyesi Sebahaddin Karlıdağ’dan oluşan Keşan TSO Heyeti, Oda üyeleri Sezerler Gıda (Necmi Sezer), Seç-Atlı Tarım (Seçkin Atlı), Dubacı Tarım (Sami Dubacı), Gürsel Çeltik (Gürsel Şimşek) ve Petmezci Gıda (Mehmet Petmezci)’yı ziyaret ederek hasat öncesi bereketli ve bol kazançlı bir sezon dilediler.
 
Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Akif Topçu ziyaretlerde yaptığı konuşmada; tarımın geleceği ile ilgili planlar yapılması gerektiğinin altını çizerek; “Bundan sonraki yenidünya sürecinde, tarım, gıda ve hayvancılığın en önemli sektör olacağının her platformda altını çiziyoruz” diyerek şunları kaydetti;
 
Tarımın Geleceği ile İlgili Çalışmalar Yapmalıyız…
 
“Tarımın ülke ve bölge ekonomisine ne kadar kıymet verdiğini görüyoruz. Tarımın önümüzdeki süreçte Hamzadere Barajı ile birlikte zenginleşmesine katkı sağlayacağının kanaatini yaşıyoruz. Bu anlamda çeltik üreticilerimiz bölgeleri için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bu noktada tarım ile ilgili gelişmeleri, tüm sivil toplum örgütlerimiz, siyasilerimiz ve bürokrasilerimiz ile birlikte masaya yatırmalı ve tarımın geleceği ile ilgili çalışmalar ve planlamalar yapmalıyız. Bunun bir örneğini TEPAV ile gerçekleştirdik. Nihai rapor sonucunda bölgemizin tarım konusunda çok daha bilinçli ve daha fazla katma değer üreten bir yapıya taşınacağına hep birlikte şahit olacağız.”
 
Tarımı bundan sonra bilinçli yapmak zorundayız.
 
Topçu konuşmasının devamında, tarımda bölge olarak yeni teknoloji ve yeni üretim tesislerine uyum sağlaması gerekliliğine dikkat çekerek; “Geçen yıl bilindiği gibi çeltik arazilerinin ekimi zor şartlarda yapıldı. Mevsimsel olarak da kötü bir yıl yaşandı. Bugüne kadar mevsim koşulları çeltiğin yetişmesine uygun seyretti. İyi bir hasat elde ederiz inşallah. Tarım ekonomisine geçtiğimiz zaman çiftçimiz ülkemiz ve bölgemiz daha çok para kazanacak. Tarımı bundan sonra bilinçli yapmak zorundayız. Oda olarak her zaman üreticilerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.”
 
İpsala’da Çeltik Zirvesi Yapacağız Festivalde İpsala Pirincini Tanıtacağız…
 
Akif Topçu açıklamasının devamında, 2-6 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 16. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’na Keşan ve İpsala Oda Borsaları olarak katılacaklarını ve İpsala’ya gelen misafir ve konuklara Keşan TSO tarafından tescillenen İpsala Pirinci’ni tanıtacaklarını belirterek şunları kaydetti; “Festivalin ikinci günü yani 3 Eylül tarihinde Dünya Gazetesi ile birlikte gerçekleştireceğimiz Çeltik Zirvesi’nde, Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Sayın Dr. Halil Sürek, Dr. Dünya Gazetesi Başyazarı Sayın Rüştü Bozkurt ve Tarım Yazarı Sayın Ali Ekber Yıldırım gibi önemli konuşmacılarımız olacak. Bölgemizde çeltiğin geleceği ile ilgili önemli sunumların yapılacağı zirvede, bölgemizde çeltik üretiminin gelişmesi ve İpsala Pirinci’nin markalaşması konusunda büyük hizmetler veren Sayın Dr. Halil Sürek’e <Yaşam Boyu Onur> ödülü takdim edeceğiz.” 
 
İpsalalı oda üyeleri de ziyaretlerden ve oda yöneticilerinin çeltik üreticilerine olan yakın ilgi ve desteklerinden dolayı memnun olduklarını dile getirdiler. Bir dönem yaşanan hastalıklar olduğunu ama uçakla ilaçlama ile bu hastalıkların giderildiğini, havaların iyi gitmesinden dolayı güzel bir ürün yelpazesi oluştuğunu belirterek, hasat döneminde de havaların güzel gitmesiyle iyi bir hasat elde edileceğini ve bu yıl çeltikte yüksek verim beklediklerini dile getirdiler.