TARIM ANALİZLERİ

TARIM ANALİZLERİ

İPSALADA ÇELTİK TARIMINDA ANALİZLER

Ülkemizde 31 ilde çeltik üretimi yapılmakla birlikte, çeltik üretiminde Edirne birinci sırada yer almaktadır. Edirne İli içinde İpsala İlçesi çeltik üretiminde başı çekmekte ve Türkiye’de üretilen çeltiğin %24’i İpsala ilçesinde üretilmektedir.

Üniversitemiz Araştırma Projeleri Birimi (TÜBAP) tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Hayati ARDA’nın yaptığı, Doç. Dr. Çiler MERİÇ ve Yrd. Doç. Dr. İpek Atıldan HELVACIOĞLU’nun araştırmacı olarak görev aldığı, “İpsala İlçesinde Çeltik Tarımında Kullanılan Tarla Toprağında, Sulama Suyunda ve Üretilen Çeltikte Ağır Metal İçeriğinin Araştırılması” başlıklı, 60.000 TL. bütçeli proje ile İpsala İlçesi’nde 2012 yılında çeltik üretimi yapılacak toprağın ekimi, hazırlama aşamasında toprak, çeltiğin gelişimi sırasında sulama suyu ve hasat sonrasında pirinç örneklerinin ağır metal analizleri yapılmıştır.

Bu amaçla İpsala’da çeltik ekimi yapılan alanları temsil edecek şekilde 42 yerden toprak, su ve pirinç örnekleri alınarak üniversitemiz kimya laboratuvarlarında analizleri yapılmıştır.

Elde edilen bulgurlar her aşamada değerlendirilmiştir.

                Çalışma sonucu elde edilen verilere göre;    

-              İpsala ilçesi ve köylerinde çeltik ekimi yapılan arazilerin toprak ve kalitesini ve sulama suyu kalitesinin oldukça iyi olduğu,

-              Pirinçte yapılan ağır metal araştırılmasında,

-              Türk gıda kodeksi tarafından insan sağlığı açısından risk sınır değeri 0,2 mg /kg olan kurşun elementine pirinçte hiç rastlanmadığı,

-              Yine TGK tarafından sınır değer 0,2 mg/kg olarak bildirilen kadmiyum elementinin de pirinçlerde sınır değerden ortalama 13 kat daha düşük olduğu (0,01433 mg/kg. )

-              İpsala ilçesinde üretilen pirincin insan sağlı açısından her hangi bir risk teşkil etmediği tespit edilmiştir.

Bu durum bölgemiz üreticisi için sevindirici bir durumdur

Proje Yöneticisi

Yrd. Doç. Dr. Hayati ARDA